EYP
Mersin Sondakika

EYP


Bu haber 2024-03-26 22:36:51 eklenmiş

 

Teknolojinin ilerlemesi ile beraber her geçen gün insanların karşısına çıkan yeni yeni olgular meydana gelmektedir. Yaşanan her bir gelişme bir diğerini tetiklemektedir. Nitekim önce bilgisayarların, sonra internetin insanların yaşamına girmesi ile yeni yeni daha önce hayal edilmeyen teknolojiler da gündelik olarak kullanılmaya başlamıştır. Bunlardan bir tanesi de işin içinde olanların son derece iyi bildiği, olmayanlara ise oldukça uzak bir kavram olan EYP olgusudur.

EYP Nedir?

Kamu kuruluş ve kurumları arasında elektronik ortamda herhangi bir biçimde kağıt kullanımı olan hem güvenli hem de hızlı bir iletişimin sağlanması için özel olarak oluşturulan elektronik yazışma projesi kapsamında oluşturulmuş olan bütün gönderilere Elektronik Yazışma Paketi ya da kısa ifade ediş biçimi ile EYP denilir. Bu işlemin yapılabilmesi için öncelikle bir KEP hesabı oluşturulması gerekir.

2021 yılında bu alanda son güncelleme gelmiş ve kimi kamu kurumları EYP 2.0 a EYP 1.3 versiyonundan geçmiştir. EYP sonuç olarak kendi içinde özel bir mekanizması ve işleyişi olan yapıdır. Özel olarak entegrasyonlarının yapılması gerekir. Tüm bunlar ise son derece önemli bir bilgi ve birikim gerektirir. Burada önemli olan entegrasyonun ilgili firma tarafından doğru ve hatasız bir biçimde kurulmasıdır.

EYP Nerelerde Kullanılır?

EYP, temelde bütün kamu kurum ve kuruluşlarının iç yazışmalarında formal bazlı olarak kullanılmaktadır. Bunun dışında ise kamu ve özel sektör arasında kullanım yerlerine bakıldığında ise şunlar ile karşılaşılmaktadır;

Ø  Tüm Gümrük Müdürlükleri içinde

Ø  Tüketici mahkemeleriyle yapılan yazışmalarda

Ø  Hazine ve Maliye Bakanlığı ile yapılan görüşmeler sırasında

Ø  TAPU Kadastro Müdürlükleri ile yapılan tüm iletişimlerde

Ø  Valilikler

Ø  İçişleri Bakanlığına bağlı olan tüm birimlerde

Ø  Mahkemelerde çalışan maaş haciz yazışmalarında

Ø  Teknoloji ve Sanayi Bakanlığı yazışmaları, teşvik başvuruları esnasında

Ø  İstanbul Barosunda

Ø  BDDK tarafında olan bütün yazışmalar sırasında

Ø  SPK yani Sermaye Piyasası Kurumu tarafından daha öncesinde olan süreçlerde standart türlerde olan ileti alımı yapılırken

Ø  Kısa adı TEİAŞ olan Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi ile bireysel ya da kurumsal bazda olan yazışmalarda

Ø  MASAK

Yukarıda verilen bilgilerden de net bir biçimde anlaşılır olduğu gibi son derece geniş bir alanda EYP kullanılmaktadır. Dahası her geçen gün de kullanım alanı artmaktadır.

 

 

 

Bu Hizmet Nereden Alınır?

Başlı başına özel bir uzmanlık alan olan EYP sistemi kurdurmayı düşünenlerin başvurması gereken yer, sektörün en deneyimli ve en köklü kuruluşlarından bir tanesi olan EDM Bilişim Sistemleridir. Firmanın EYP dışında vermekte olduğu diğer hizmetler ise şunlardır;

·         E-Fatura

·         E-İrsaliye

·         E-SMM

·         E-Kasa

·         E-Fatura

·         E-Arşiv Fatura

·         E-Dekont

·         E-Kıymetli Maden

·         E-Döviz

·         Gider pusulası

·         E-Müstahsil

·         E-Adisyon

·         Mali Mühür

·         KEP

·         E-Defter Saklama

Belirtilen tüm bu alanlarda alanında uzman ve deneyimli bir kadro ile etik değerlere ve müşteri gizliliğine önem vererek titizlikle çalışır. EDM Bilişim Sistemlerinin tüm alanlarda fiyatları da son derece caziptir. EDM Bilişim Sistemleri tüm müşterilerine değişik ödeme türleri sunar. Müşteriler istedikleri gibi ödeme yapabilirler.


Kaynak: Haber Merkezi


ETİKETLER :
Diğer GÜNCEL haberleri

Yazarlar

En çok okunanlar

MERSİN HAVA DURUMU

+16
°
C
H: +17°
L: +10°
İçel
Salı, 09 Mart
7 Günlük Hava Tahmini
Ça Pe Cu Ct Pz Pt
+20° +19° +14° +14° +18° +20°
+12° +14° +10° + + +14°

MERSİN NAMAZ VAKTİ

Anket
TARSUS BELEDİYE BAŞKANI HALUK BOZDOĞAN YENİDEN ADAY OLSA KAZANABİLİR Mİ?
EVET
HAYIR
PARTİSİNDEN ADAY OLAMAZ


1xbet giriş